İBRAHİM KUTLUAY BASKETBALL ACADEMY (İKBA)


KIŞ BASKETBOL EĞİTİM PROGRAMLARI 

Bahçeşehir

5-12 yaş arası sporcular her yıl, Eylül ayının ilk hafta sonu itibarıyla tüm İKBA lokasyonlarıyla beraber Bahçeşehir lokasyonumuzda basketbol eğitim çalışmalarına başlar ve Mayıs ayı sonuna aşağıdaki gelişim sürecini aralıksız takip eder.

 

 

Gelişim Süreci

 

5 –  8 YAŞ: BASKETBOL SPORU İLE TANIŞMA

 

Basketbola ilk adımı atan sporcular, hafta sonu iki antrenman yaparak basketbol sporunu tanımaya ve oyun kurallarını öğrenmeye başlarlar. Kendilerine genellikle basketbolu sevmelerine yönelik oyunlar oynatılırken, motorik özellikleri ile koordinasyonlarının gelişmesine yönelik antrenman programları da ayrıca uygulanır. Antrenman programları kademeli olarak arttırılarak temel basketbol teknikleri öğretilirken, coachların yardımları ile maçlar yaptırılır. Çocukların esneklik ve atletik yeteneklerinin geliştirilmesi önemlidir.

 

 

U10 (9 – 10 YAŞ): KİŞİSEL YETENEKLERİNİ KAZANMA

 

Sporcular, hafta sonu yapılan iki antrenmana ek olarak hafta içine konulan bir antrenman ile takviye edilirler. Basketbol temel teknikleri farklı drill’ler kullanılarak öğretilir ve pekiştirilir. Antrenman programları kademeli olarak arttırılır. Amaç bireysel basketbol seviyesini geliştirmek ve sporculara takım olma olgusunu aşılamaktır. Ocak ayı ile beraber diğer yaşıtları ile hazırlık maçları yapıp, Şubat, Mart ve Nisan aylarında İKBA’nın kendi bünyesindeki yaş grupları arasında organize ettiği U10 hazırlık maçlarını oynarlar. Ayrıca, Basketbol Okullar Birliği (BOB) bünyesindeki diğer spor kulüpleri ile maç deneyimi kazanırlar. İKBA genelinde mayıs ayında yapılan “May Madness” maç ve yarışma organizasyonu kapsamında bütün bir sezon öğrendiklerini kullanma ve uygulama imkânı yakalarlar. Yazın düzenlenen “MVP Yaz Kampı” ile beraber yavaş yavaş takım olgularına yatırım yapmaya başladığımız yaş gruplarımızdır. Sporcular takım olmayı, kendi başlarına yaşamayı ve en önemlisi takımla beraber hareket etmenin ne demek olduğunu kamp ortamında tecrübe ederek öğrenirler.

 

 

U11 ve U12: “TAKIM” OLGUSUNUN OLUŞMASI (11 – 12 YAŞ)

 

Sporcular ideal olarak, kendilerine ait yaz kampı dönemine katıldıktan sonra, Ağustos ayının ikinci yarısı itibarı ile haftada 4-5 gün antrenman yaparak sezon çalışmalarına başlarlar. Okullar açılana kadar çalışmaları bu şekilde devam eden sporcularımız, Ekim ayı itibarı ile hafta sonları 2, hafta içi 1 antrenmanla sezon çalışmalarına devam edip, Kasım ayında diğer takımlar ile maçlar oynamaya başlarlar. Sporcular, takım ve takımdaşlık olgularına ciddi yatırım yapılmaya başlanan bu dönemde yaz mevsimine kadar çalışmalarını sürdürürlerken, yurt içi ve yurt dışında organize edilen turnuvalara da giderek, kişisel ve sosyal gelişim ile takım ruhu ve takımdaşlık konularında gelişim gösterirler. 

SPOR KULÜBÜ / TAKIMLAŞMA


Bahçeşehir lokasyonumuzda yetişen tüm sporcularımız MVP bünyesinde bulunan spor kulüplerinden biri tarafından lisanslanarak U12 – U14 ve U16 kategorilerinde resmi (TBF – Türkiye Basketbol Federasyonu) liglere katılırlar. “Basketboldan Fazlası” sloganıyla yola çıkan sporcularımız ve siz velilerimizin, İKBA ve Spor Kulübü programlarında düzenli olarak yer alması arzu edilen hedefe ulaşmakta en önemli etken olacaktır.
Bahçeşehir Sorumlu Coach: Alen Kösedağ

Bahçeşehir İdari Sorumlu:   Sarp Erimer

Bahçeşehir hafta sonu iletişim: Deniz Özdoğan – 0533 381 3735

Web: www.ikba.com.tr

Sosyal Medya: @ ikbacademy

Adres: Soul Entertainment Group /

Koza Mahallesi 1638 Sokak I Blok No:2 I/2 Esenyurt – İstanbul